Oplechování

Klempířské prvky na střeše – oplechování

Na pokládku střešní krytiny, která tvoří hlavní izolační a odvodňovací prvek střechy, navazují vždy ještě ukončovací práce patřící vesměs do kategorie prací klempířských. V tomto bodě je střechy standardně opatřována pevnými a odolnými plechovými prvky, jejichž hlavním úkolem je dosáhnout optimálního utěsnění a odvodnění střešní konstrukce při zachování jejího vizuálu. Klempířské prvky je možné pořídit v různých barevných provedeních nebo opatřit vhodným nátěrem, který dotvoří charakter střechu a posune jej do požadovaného provedení.

Materiály a provedení oplechování

Oplechování aplikuje především v místech ukončení základní konstrukce, tzn. především na styku střechy a fasády a kolem třešních otvorů (střešní okna, komíny, vývody apod.). Materiál, který se k tomuto účelu používá, musí být dostatečně odolný proti korozi, nejčastěji se tak setkáme s oplechováním z:

  • mědi
  • hliníku
  • pozinkované oceli
  • nerezavějící oceli

Kromě uvedených lze použít také speciální materiály, které bývají zpravidla dražší a méně variabilní, co se týká tvarování i barevného řešení. Standardně jsou plechy tvarovány do úhelníků či speciálních okapních systémů, které jsou dále děleny a spojovány podle potřeb konstrukce. Spojování je možné realizovat několika způsoby, a to:

  • svařováním nebo pájením speciální hmotou – vytváří pevný spoj
  • nýtováním – vytváří pevný spoj
  • šroubovými spoji – rozebíratelný spoj obvykle vyžaduje větší důraz na provedení
  • lepení – málo využívané, vyžaduje aplikaci speciálních lepicích hmot
  • drážkování – klempířské spoje bez spojovacího materiálu

Provedení oplechování

Oplechování konkrétního konstrukčního prvku vyžaduje výběr vhodného materiálu a následnou aplikaci plechů tak, aby dostatečně plnily svou funkci. Plechy jsou ohnuty s clem dosáhnout maximálního propojení s konstrukčními prvky – ohyb je prováděn pod různými uhly, jelikož prvky jsou na šikmých střechách osazeny přímo do sklonu. Při aplikaci oplechování je nutné zajistit dostatečnou izolaci styčných ploch, a to jak tepelnou, tak vlhkostní. K tomuto účelu je využíváno izolačních hmot nebo těsnících pásek s vysokými hodnotami izolačních charakteristik.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení