Rozdíl mezi difuzně otevřenou a uzavřenou dřevostavbou

  • Opláštění dřevostaveb

Přestože je možné moderní dřevostavby realizovat také jako difuzně otevřené, jsou tyto systémy výrazně náročné, co se týče nákladů i realizace. Také proto se dřevostavby navrhují převážně s difúzně uzavřeným opláštěním, které brání kondenzaci vlhkosti uvnitř obvodových konstrukcí a tím je chrání proti degradaci navlháním nebo napadením škůdci (plísněmi). Pro ošetření pronikání vlhkosti pláštěm se používá speciálních membrán – parozábran nebo parobrzd.

Rozdíl mezi parobrzdami a parozábranami

Hlavní rozdíl mezi parobrzdou a parozábranou spočívá v jejich aplikaci a implicitně i v celkovém řešení provedení. Parobrzdy jsou obecně určené pro výstavbu difúzně otevřených plášťů – jedná se o fólii, která umožňuje průchod vodních par skladbou obvodové konstrukce, ale reguluje jejich charakteristiky tak, aby zmírnila riziko kondenzace a umožnila jejich postupné odvětrání. Parozábrany jsou určeny pro difúzně uzavřené pláště a ukládají se do skladby tak, aby v konkrétním místě zabránily dalšímu pronikání vlhkosti do nežádoucí části konstrukce. Jedná se v podstatě o membránu, která nepustí vlhkost k rizikovým materiálům a nechá ji odvětrat zpět do interiéru, resp. exteriéru.

Použití parobrzdných a parotěsných fólií

Aplikace parobrzdných fólií nebo paropropustných desek plnících stejnou funkci není fyzicky tak náročná jako aplikace parozábran. U difúzně otevřených plášťů jsou využívány materiály, které vlhkost bez problémů odvádí, parobrzda zde slouží především jako pomocný nástroj pro její usměrňování a ochlazování. Realizace difúzně uzavřených systémů je v tomto směru mnohem náročnější – primárně je vždy nutné si dát pozor, zda pro dané použití skutečně vybíráme parotěsnou membránu (záměna s parobrzdou by se rychle promítla do životnosti konstrukce). Dalším velmi náročným aspektem těchto systémů je dokonalá homogenita – veškeré výplně stavebních otvorů musí být odpovídajícím způsobem utěsněny a parozábrana musí být naprosto homogenní, aby svůj účel plnila dle požadavků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení