Utěsňujeme dřevostavbu s ILLBRUCKEM 2/3

Dnes se v druhé části našeho seriálu, jak utěsňovat dřevostavbu s ILLBRUCK podíváme na lepení a tmelení v interiéru dřevostavby a montáž oken.

dřevostavba illbruck

2) ILLBruck v interiéru dřevostavby

  • Sprchové kouty, zrcadla a sanitární aplikace

 

Na utěsnění sprchového koutu, vany, dřezu a dalších aplikací se používají tmely s fungicidy, které zabraňují vzniku plísní. U ILLBRUCK se jedná o sanitární silikon GS241. Pro delší trvanlivost tmelení by se měl použít provazec TN133. Zde najdete návod, jak správně tmelit spáry. Pro lepení zrcadla v koupelně se dá použít páska TN021, ale pouze na rovné a neporézní povrchy (např. dlaždičky, hliník, sklo) nebo lepidlo na zrcadla FA940. Lepidlo nanášíme v pruzích na zrcadlo, aby k lepidlu mohla vlhkost a nebylo přerušeno tvrdnutí. Nikdy nelepíme kolem dokola zrcadla. 

 

  • Lepení lišt a podlahy

 

Na lepení lišt okolo podlahy se dá použít lepidlo SP050 nebo lepidlo typu mamut od illbrucku SP350, které drží okamžitě. Pokud děláme podlahu z OSB desek je možné jí lepit D4 lepidlem PU108 a nemusíte se bát, že by někdy vrzala. 

 

  • Kuchyně

 

V kuchyni se používají různé skleněné obklady, které se dají přilepit, ať už silikonem FA940 nebo hybridním tmelem SP030. Oba tyto tmely jsou transparentní. Dále se dá sklo lepit oboustrannou páskou TN021, která je transparentní a nebude pod sklem vidět. Pouze při lepení se musí dát pozor, aby byl podklad nesavý, hladký a správně přitlačit pásku. Tato páska se dá použít také na háčky, lišty, LED pásky a další. Na utěsnění dřezu lze použít tmel GS241. 

Pokud chcete lepit skla Lacobel je možné použít náhradu za originální řešení. Jedná se o primer AT150, který naneseme štětcem na sklo, necháme odvětrat pár minut a poté lepíme silikonovým lepidlem FA940 na zrcadla.

 

  • Police a schody

 

Tmel SP350 dokáže přilepit každou polici a udržet jí na svém místě až do konce jejich dní. Toto lepidlo funguje jako mamut a drží okamžitě. Jelikož illbruck je značka pro profesionály, toto lepidlo Vás vždy podrží. Pokud chceme lepit schody, ať už z přírodního kamene nebo dřeva je možné lepit také lepidlem SP350. Pokud bychom chtěli lepidlo v salámu (větší balení tmelu), je však zapotřebí jiná pistole než na kartuše, je možné použít SP351.

 

  • Parapety

 

Na vnitřní i venkovní parapety jsou doporučené 2 varianty. Buď lze použít náš oblíbený tmel SP350 nebo polyuretanové lepidlo PU010. Pro lepení lepidlem SP350 je potřeba pořádná pistole na tmely. Toto lepidlo je dodáváno v kartuši. Pokud bychom chtěli balení v salámu, musíme sáhnout po SP351. Pro aplikaci lepidla PU010 zase potřebujeme pistoli na pěny. 

 

 

  • Tmelení sádrokartonů a díry v omítce

 

Na většině staveb se v dnešní době používají sádrokartonové desky, které musí dilatovat a nesmí být na sebe napojené, aby mohli dilatovat. Pokud chceme mít největší jistotu, že tmel vydrží, měli bychom použít kvalitní polyuretanový (illbruck má hybridní) tmel. Nejlepší volba je tmel SP525, který je přetíratelný. Pokud bychom chtěli použít akrylový tmel, můžeme použít akryl interiér LD702 nebo malířský akryl LD703. Díry ve venkovní omítce se dají zatřít strukturálním akrylem LD701. V interiéru se může použít LD702, LD703. Pokud bychom chtěli použít akrylový tmel v exteriéru musíme použít LD705 silikon akryl. 

 

 

3) illbruck a okna v dřevostavbě

 

Jakékoliv okna, která vsazujeme do stavby musíme dodržet pár základních věcí, jinak stavba jako celek nikdy nebude fungovat. Okno musí být dobře spojeno s domem, aby dobře fungovalo. To znamená, že musí být ukotveno, aby nám nevypadlo z otvoru. Ve spáře okolo okna musí být tepelná izolace, aby nám neutíkalo teplo okolo okna. Tato připojovací spára musí být přetažena vodotěsnou a paropropustnou folií z exteriéru a parotěsnou folií z interiéru. A to z toho důvodu, aby když prší, tak aby nám voda nezatekla na izolaci a nezhoršila její tepelně izolační vlastnosti. To samé se děje z interiéru, ale tam se jedná o kondenzaci vzdušné vlhkosti při užívání obytné místnosti. Tato vlhkost odchází nejslabším místem v konstrukci, což je připojovací spára.  Musí být tedy správně udělaný venkovní parapet, aby voda odtékala, nehromadila se a nezatékala do konstrukce. Jak provést správnou montáž okna najdeme v normě ČSN 74 6077-2.

 

  • Jednoduchá montáž inteligentní folií twinaktiv

 

Připojovací spára jakékoliv stavby musí být ošetřena z venkovní strany vodotěsnou a paropropustnou fólií. Z interiérové strany zase parotěsnou fólií. Mezi fóliemi musí být montážní pěna nebo jiná tepelná izolace. Fólie twinaktiv je tzv. klimaticky aktivní fólie, díky této funkci dokáže být vodotěsná a paropropustná, při změně klimatických podmínek uvnitř spáry dokáže být parotěsná. Díky tomu je tato montáž velmi jednoduchá- máme jednu folii na interiér i exteriér. Díky tomu máme menší zbytky a nehrozí riziko zaměnění folie. Každá folie twinaktiv má 2 lepicí proužky, které se lepí na rám. Na folii jsou 2 proužky, z důvodu pokud bychom chtěli lepit folii do tvaru písmene L nebo Z. Tyto folie twinkativ se dají koupit ve 4 variantách lepení na stěnu. První je butylový proužek, ke kterému potřebujeme penetraci ME902. Druhá varianta je bez lepidla, kterou musíme přilepit na stěnu tmelem SP025. Třetí varianta je s perlinkou, kterou musíme zahladit do stavebního lepidla. Čtvrtá inovativní varianta je celoplošné lepení, které vymyslel ILLBRUCK nedávno, jedná se o celoplošné lepidlo, ke kterému není potřeba penetrace a drží skvěle na všech podkladech (cihla,beton,dřevo, atd.) ,jedná se o folii ME508. Ostatní 3 druhy lepení najdeme u folie ME500. V rozích se dělají tzv. oslí uši, to znamená,mže se páska nařasí. Případné opravy nebo tmelení okolo pásových kotev se dělají tmelem SP025. 

 

  • Komprimační páska 3v1 TP652 illmod trio +

 

V předchozím odstavci jsme si říkali, že musí být 2 folie. Jedna z interiéru a druhá z exteriéru a uprostřed tepelná izolace. Tyto 3 kroky můžeme spojit do jednoho s páskou TP652 illmod trio +. Jedná se o komprimační pásku, která je předstlačená v roli. Díky své impregnaci a materiálu je z venkovní strany vodotěsná, paropropustná a z interiérové strany paropropustná. Díky pěně, která je podobná molitanu (jen pro připodobnění), nahrazuje také tepelnou izolaci. Abychom vybrali správnou pásku musíme vědět, jak širokou spáru výrobce oken nechal a jakou hloubku mají okna. Většinou se u novostaveb snaží mít spáru do 1,5 cm, ale je určitě lepší se výrobce zeptat s jakou spárou kalkuluje. Hloubku okna nám dává výrobní profil, my si třeba určíme profil 74 mm. Dle toho můžeme vybrat pásku dle velikosti spáry 8-33 (M) a dle hloubky profilu okna zvolíme pásku 66. Takže naše výsledná páska se bude jmenovat: tp652: 8-33x66 černá /M/. Více informací, jak namontovat tuto komprimační pásku naleznete ZDE.

 

 

  • Montáž exteriérové a interiérové fólie:

 

Pokud se vrátíme ke standardní montáži na okenní folie, je tady ještě jedna varianta, jak provést montáž dle ČSN 74 6077-2. Použijeme interiérovou folii například ME350 nebo ME511. Tyto folie nám zaručují parotěsnost z interiéru, jedná se o složitější řešení, protože musíme myslet abychom nalepili správnou folii na danou část okna. Na venkovní exteriérovou část rámu použijeme folii ME351 nebo ME510. Nejdříve nalepíme folii na rám okna, poté vsadíme okno do otvoru, vyklínkujemezafoukáme spáru montážní pěnou, počkáme až pěna vyexpanduje a vytvrdne. Poté pěnu ořízneme a nalepíme okenní folie ke kostrukci (zdi). Tyto folie mají zase 4 varianty lepení. Nejjednodušší celoplošně lepící se nazývají ME350 a ME351 Poté fólii zapravíme z interiéru omítkou nebo třeba sádrokartonem. V exteriéru buď uděláme také omítku nebo fólii překryjeme zateplovacím systémem ETICS.

 

 

 

Děkujeme, že jste si počkali na druhý díl seriálu, jak utěsnit dřevostavbu s ILLBRUCK. V příštím díle se podíváme, jak utěsnit fasádu a střechu dřevostavby. Pokud se Vám naše články líbí a měli by jste nápad na článek můžete nám napsat na info@tokal.cz
Tým Tokal.cz