Utěsňujeme dřevostavbu s ILLBRUCKEM 1/3

Vítejte v první části našeho seriálu o dřevostavbách. V našem novém seriálu o dřevostavbách se podíváme jak dokážeme utěsnit dřevostavbu s materiály TREMCO ILLBRUCK. V první části se podíváme, jak utěsnit obvodové stěny a jejich prostupy, zjistíme, jak zateplit základovou desku a jak spojit dřevostavbu se základovou deskou. Také se podíváme, jak utěsnit obvodové stěny a prostupy touto stěnou, jak z interiéru tak exteriéru. Náš seriál bude vycházet každou neděli a bude mít 3 díly. Start je 12.4.2020 _4lock-logo_ILLBRUCK_Logo_270

 dřevostavba illbruck

1) materiály illbruck pro obvodové stěny

  • Izolace a zateplení základové desky

 

Na zateplení základové desky se používají speciální desky z polystyrenu, které se dají přilepit pěnou PU010. Tato pěna neodtlačuje desky a není potřeba další srovnávání latí. K aplikaci je potřeba aplikační pistole nebo trubička, která se dá nasadit na všechny pěny illbruck 2v1. 

 

 

  • Začněme spojení panelu dřevostavby se základovou deskou:

 

Pokud je základní deska precizně udělána a je rovná, není potřeba použít vyrovnávací stěrku na místo položení panelu obvodové stěny dřevostavby. V opačném případě musíme vyrovnat desku stěrkou a dále se pomocí jeřábu usadí panel. Tento panel můžeme ukotvit pomocí chemické kotvy OT130 a závitové tyče. 

V následujícím kroku musíme zajistit vodotěsnost a vzduchotěsnost mezi panelem a základovou deskou. Nejvhodnější je použít folii ME402 butyl alu, často bývá používána šíře 150 mm. Pokud by jsme potřebovali větší šířku lze použít folie ME110 Bitumen HDPE

 Utěsnění obvodové stěny v interiéru

 

Na obvodové stěny v interiéru lze použít parobrzdící membrána ME002 nebo parotěsná membrána ME003. Záleží na typu dřevostavby, jestli máme difuzně otevřenou pak využijeme folii ME002 nebo difuzně uzavřenou použijeme folii ME003. Membrána ME003 se také používá do prostor se zvýšenou vlhkostí například koupelna, vnitřní bazén, atd. Tyto folie ukotvíme sponkami a poté spoj přeplátujeme airstop folií(páskou), která zaručuje vzduchotěsnost spoje. Jedná se o folie ME314, ME315 nebo ME319. Tyto folie se také používají k prolepení membrán mezi s sebou, nebo se dá použít ME403 butyl. K dotěsnění na zeď se používá OT301 lepidlo na membrány. OSB desky se dají lepit ať už mezi s sebou nebo na konstrukci lepidlem PU108. Spáru mezi OSB deskami můžeme přelepit airstop páskou.

 

  •  Utěsnění prostupů v exteriéru

 

Na utěsnění prostupů v exteriéru lze použít folie ME402 butyl alu, která je UV stabilní a není potřeba ji zakrývat. Na utěsnění prostupů lze použít montážní pěnu FM355, FM330. Ta musí být schovaná pod dalším materiálem, jelikož není UV stabilní. Pokud by byla pěna odkrytá lze jí přetmelit například tmelem SP525 u menších spár. U větších spár doporučujeme použít tmel SP925, který je trvale elastický a nepustí k montážní pěně degradační UV záření. Pokud potřebujeme čirý- transparetní tmel je možné použít SP030. Tyto spáry lze také řešit komprimační páskou například TP600, která díky své široké rozměrové řadě dokáže utěsnit spáry od 3mm do 40mm. Tato páska je při správné velikosti spáry UV stabilní. Více informací jak vybrat správnou komprimační pásku naleznete ZDE.  Dále můžeme použít bitumenový tmel OS111, který je kompatibilní s většinou asfaltových pásů. 

 

 

 

  • Utěsnění prostupů v interiéru

 

V interiéru se můžeme setkat s velkým počtem prostupů do konstrukce dřevostavby, ať už se jedná o zásuvky, kabely, potrubí, atd. Tyto prostupy se dají řešit buď tmelením nebo folií. Jako tmel lze například použil hybridní tmel SP525 nebo akrylový tmel LD703. Oba tyto tmely jsou přetíratelné a dají se jimi tmelit například sádrokartony. SP525 by měl vydržet výrazně delší dobu pružný, akrylový tmel vypraská již po pár letech. Jako tepelnou izolaci na prostupy se dá použít trvale elastická pěna FM330. Na větší prostupy se může použít naše oblíbená airstop páska například ME314, ME315 nebo ME319. Pokud hledáme větší vzduchotěsnost použijeme fólii ME402 butyl alu nebo ME404 butyl fleece. 

 

 

V další části se podíváme na lepení a aplikace v interiéru a jak správně namontovat okna dle normy ČSN 74 6077-2. Na tuto část se můžete těšit 19.4.2020. Pokud se Vám naše články líbí a měli by jste nápad na článek můžete nám napsat na info@tokal.cz
Tým Tokal.cz