Jak zvolit vhodný tmel?

 

Na trhu existuje nepřeberné množství tmelů rozdělíme si dle jejich kvality od nejlepšího po nejhorší. 

•Hybridní tmely • Silikonové tmely • Bitumenové a butylové tmely • Akrylové tmely

 

FA101 CZ SK PL

 

Silikonové tmely se dělí na neutrální a kyselé - neutrální silikony nezpůsobují korozi kovů. Používají se na zasklívání oken, světlíků, fasád, tmelení spár dilatačních i styčných. Do této kategorie patří i lepidla na zrcadla,přírodní kámen, atd. Kyselé silikony způsobují korozi kovů a jsou charakteristické svým zápachem po octu. Používají se na utěsnění u sanitárních instalací, například utěsnění spár v koutech keramických obkladů, u van, ve sprchových vaničkách a koutech, v kuchyních a u skleněných a kovových konstrukcích. Do této kategorie patří i lepidla na akvária, bazény a pro styk s pitnou vodou.

 

SP525

Hybridní tmely SPX jsou nejnovější technologie firmy tremco illbruck, nahrazuje zastaralé polyuretanové tmely. Mají stejné vlastnosti jako polyuretanové tmely, ale jsou ekologičtější. Vyznačují se dobrou elasticitou, zpracováním, jsou přetíratelné a neobsahují silikon(vhodné do lakoven). Tyto tmely jsou vhodné na ty aplikace, kde chceme aby dlouho vydrželi. Používají se a tmelení spár v podlahách, okolo oken, parapetů, oplechování, jako klempířský tmel, lepení lišt, tmelení spár na fasádách, tmelení spár dilatačních i styčných.

 

 

LD703 DE FR NL

 

 Akrylový tmel je nejméně kvalitní způsob utěsnění spár. Používá se na,utěsnění spár s minimální možností pohybu mezi rámy oken a dveří a přilehlými konstrukcemi jako jsou zdivo, omítka a sádrokartonová příčka. Dále lze užít do spár a trhlin v pórobetonu, kameni, omítce a dřevu. Není určen pro aplikaci do dilatačních spár a ve většině případů i do exteriéru.

 

 

OS111

 

 

Bitumenové a butylové tmely se používají na střešní konstrukce, fasádní konstrukce, na klempířské prvky, bitumenové tmely se mohou použít v kombinaci s hydroizolacemi IPA. Tyto tmely jsou vodotěsné a vzduchotěsné. 

 

 

Pokud by jste chtěli osobní doporučení jaký tmel použít na jakou aplikaci tak doporučuji hybridní tmel SP525 na jakoukoliv aplikaci, kromě použití na zasklívání na to bych vybral silikonový tmel FA101. Do koupelny bych vybral tmel GS241. Pokud potřebujete doma vyspravit spáru u omítky a nejlepší přetíratelnost, použil bych akrylový tmel LD705.

 

Většina tmelů se dá zakoupit v salámu anebo v kartuši. Standardní balení je kartuše, na sálám je potřeba speciální pistole například AA956