Základní principy
U protipožárních řešení se můžeme setkat s dvojím označením produktů, ale pouze jedno je dle české a evropské legislativy správné a jeho nedodržení Vám může při kolaudaci způsobit problémy. Uvedeme si příklad u montážní pěny.
V ČR se prodávají protipožární pěny, které můžou mít buď sníženou reakci na oheň nebo požární odolnost.
- Reakce na oheň
je charakteristika výrobku, která indikuje zda produkt přispívá k šíření a rozvoji požáru či nikoliv. Klasifikace dle ČSN EN 13501-1
Ovšem toto je pouze testování jak materiál hoří, byť dle certifikátu. Nedokáže určit jak dlouho požární konstrukce odolá s příslušným výrobkem. Reakce na oheň se určuje od nejlepší od A1 po nejhorší F. Třída F znamená nejhorší nebo netestováno.
- Požární odolnost
je schopnost výrobku zachovat si své vlastnosti v případě požáru po určitou stanovenou dobu. Používá se klasifikace dle ETAG 026, část 2 & 3 → ETA schválení a CE označení. Tato klasifikace má různé parametry a u toho časovou jednotku.
Zde si ukážeme jaké tyto parametry můžou být:
E- celistvost
I- Izolace
R- únosnost stabilita
S- kouřotěsnost
W- omezení radiace tepla
A existují i další parametry, ale nás budou zajímat nejvíce tyto
Zde si ukážeme příklad na protipožární pěně:
Takže značení požární odolnosti u pěny FF197 je EI 240. Což znamená, že pěna dokáže za podmínek uvedených v technickém listu nebo schválení ETA při požáru vydržet celistvá a izolující protipožární příčku nebo konstrukci až 240 minut. Například u této pěny už není testována reakce na oheň protože je to zbytečné. Pěna má kvalitnější zkoušku proto není potřeba testovat touto zkouškou.
A zde si ukážeme použití pěny: