Podlahové lišty

Podlahové lišty pro rekonstrukce v interiérech

Chystáte-li se na rekonstrukci podlah ve své domácnosti, zřejmě s budete zabývat především materiálem, který tvoří hlavní nákladovou položku. V současné době je možné pořídit celou řadu různých řešení podlah od klasických dřevěných až po moderní polymerní či industriální, z pokročilých dílců či se speciálními vlastnostmi. Prakticky všechny typy podlah se opatřují přechodovými prvky umisťovanými na styku vodorovných a svislých konstrukcí, které slouží nejen jako funkční, ale také jako dekorační prvek – lišty.

Lišty jako součást interiéru

Při výběru lišt pro osazení na rekonstruované podlahy se obvykle orientujeme podle materiálu, barvy a také dodatečných funkcí. Převážná většina produktů z kategorie lišt je vyrobena z masivního nebo aglomerovaného dřeva, u industriálních podlah nebo moderních zátěžových koberců se často využívají také lišty kovové. Jejich vzhled může být jednoduchý, případně mohou obsahovat dekorativní prvky.

Typy lišt

Lišty lze dělit především podle toho, jaký typ podlahy zakončují. V tomto ohledu jsou rozeznávány:

  • dřevěné lišty – určené především pro dřevěné či plovoucí podlahy, mohou být opatřeny kabelovým kanálkem, připevňují se buď lepením, šroubováním nebo přibitím
  • lišty korkové – jsou obvykle vyrobeny z aglomerovaného dřeva a vyznačují se menší tvrdostí
  • klipové lišty – jsou vybaveny speciálním mechanismem, který umožňuje jejich variabilní snímání, používají se pro vedení kabelů
  • kobercové lišty – mají speciální tvar umožňující napnutí koberce
  • krycí lišty – jednoduché lišty na plastové podlahy

Kromě uvedeného třídění lze lišty kategorizovat také podle tvaru a materiálu. Tvarové provedení lišty určuje především její funkčnost – klasické čtvrtkruhové lišty obvykle zabírají poměrně velkou plochu a omezují ukládání nábytku v místnosti. Materiál lišty určuje zejména její odolnost a údržbu. Nejčastěji se lišty vyrábí z:

  • dřeva – má vysokou pevnost a tvarovou variabilitu i v aglomerované formě, lže z něj vyrábět také ochranné lišty
  • polymery – výhodou je především barevná variabilita, jedná spíše o nenápadné lišty
  • nerezová ocel – převážně určená na betonové podlahy
  • hliník – pro podlahy laminátové nebo indistriální