Jak na utěsnění špatně přístupných spár a průchodů?

Na každé stavbě se čas od času najdou místa, kterými začne zatékat voda. Na vině je opotřebení a stárnutí použitých materiálů, v horším případě nedodržení technologických postupů. V každém případě je nutné takové defekty včas a účinně sanovat, dříve než dojde k vážnějším škodám. Častým problémem však bývá špatná dostupnost defektních míst nebo komplikovanost spáry, kterou nelze funkčně a trvale utěsnit některým zažitým materiálem.

Každý, kdo staví či rekonstruuje velmi dobře ví jak je problematické utěsnit nejrůznější styčná místa třeba na střechách. Typickým "bolehlavem" je styk nadstřešní části komínu s okolním oplechováním. 1-2 mm netěsnosti bohatě stačí k průsakům vody do podstřeší. Jiným příkladem jsou různé střešní nesystémové „dodělávky“, jako průchod anténních tyčí, trubek a kabeláží. I zde není úplně triviální dotěsnit průchod tak, aby těsnicí materiál k podkladu dobře přilnul, trvale těsnil a navíc odolával UV záření a dalším meteorologickým vlivům.

Častou chybou je vyplňování prostupů a spár nejrůznějšími silikonovými tmely, akryly nebo dokonce PUR pěnami (!), a když už pěnami, tak bez jejich další vnější ochrany, byť už je všeobecně známé, že pěna velmi rychle degraduje, pokud je vystavena přímému dennímu světlu a dešti. Samozřejmě je na místě argument rychlosti a jednoduchosti, která polyuretanová pěna nabízí. Naproti tomu jsou dnes k dispozici moderní materiály, které jsou rovněž jednoduché na aplikaci, ale zároveň jsou plně UV stabilní. Jedním takovým materiálem je tekutá hydroizolační membrána illbruck SP925.

Jde se o roztíratelnou hmotu, určenou k trvalému hydroizolačnímu uzávěru spár či prostupů v interiérech a exteriérech. Kouzlo této tekuté hydroizolace spočívá v její výborné roztíratelnosti běžným štětcem a nulové stékavosti. Tím se rozšiřuje její využití na široké spektrum povrchů, jako jsou spáry u stropních konstrukcí nebo na svislých částech domů.

Tekutou membránou SP925 lze plnohodnotně a účinně nahradit konvenční technologie, např. ty na bázi asfaltových tmelů, každý řemeslník nebo kutil je jistě zná pod názvem bitumen. Na rozdíl od této lepkavé, obtížně smývatelné a nepříliš voňavé technologie, je SP925 nezapáchavá a vodou snadno omyvatelná. Tekutou membránu je možné na sebe také vrstvit. Po vytvrzení první části je možné aplikovat další. Výsledkem je velmi pevná, houževnatá a přitom elastická hmota, odolávající i větším dilatacím.

Tekutou hydroizolační membránu je možné použít úplně všude. Naprosto ideálním pomocníkem je právě v místech se ztíženým přístupem, kam je nemožné aplikovat jakoukoliv mechanickou hydroizolační bariéru. Membrána je vhodná rovněž na vysoce exponovaná, viditelná místa a to vzhledem k možnosti estetické a přesné aplikaci v kombinaci s libovolnou maskovací páskou.

Typické použití tekuté membrány:

  • Jakékoliv stavební spáry, které je potřeba izolovat proti vodě
  • Komplikované detaily na střechách
  • Detaily kolem klempířských prvků
  • Izolace prahů a přechodů
  • Izolační napojení podlahy a zdi
  • Izolační napojení stropu a stěny
  • Hydroizolace průchodů/prostupů

 

SP925 najdete zde: https://www.tokal.cz/tmely-a-silikony/sp925/ 

aplikace SP925 hydroizolačního tmelu illbruck tekutá membrána

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.